Energia pozyskiwana ze słońca może posłużyć do zasilania całej domowej sieci elektroenergetycznej, podgrzewania wody, często wspomaga również instalację grzewczą budynku. Zazwyczaj do zamontowania takiego zestawu solarnego zaleca się zaangażowanie specjalistycznego zespołu, jednak w sprzedaży funkcjonują również zestawy fotowoltaiczne do samodzielnego montażu. Na naszej stronie znajdziesz zarówno duże instalacje spełniające funkcje przydomowej elektrowni, jak i mniejsze zestawy do kampera, albo na łódź. Wszystkie umożliwiają zaoszczędzenie środków, dzięki prostej instalacji na własną rękę.

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu – jak to działa?

W przypadku zestawów kupowanych do domu (zazwyczaj taki zestaw ma moc między 3 a 5 kW) panele montuje się najczęściej na dachu. Taka instalacja składa się z:

 • paneli fotowoltaicznych,
 • inwertera nazywanego również falownikiem,
 • zestawu mocującego,
 • okablowanie i złącza.

Tego rodzaju system wytwarza prąd stały pozyskiwany z promieni słońca. Inwerter przekształca go w prąd zmienny, taki który płynie w gniazdkach w Twoim domu. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga akumulatora, ponieważ produkowany prąd wykorzystywany jest do bieżących potrzeb gospodarstwa domowego. Zestaw można zamontować samodzielnie, a jeśli chcesz oddawać nadwyżki energetyczne do zakładu elektroenergetycznego, ten bezpłatnie podłączy Twoją instalację do publicznej sieci. Zmagazynujesz w niej nadwyżki wyprodukowane przez domowa fotowoltaikę.

Popularne są też mniejsze kompletne zestawy fotowoltaiczne do samodzielnego montażu. Wykorzystuje się je na przykład:

 • w domkach letniskowych,
 • do zasilania kamperów,
 • na pokładach łodzi,
 • do oświetlenia reklam,
 • jako zasilanie awaryjne.

Do tego rodzaju samodzielnych instalacji solarnych potrzebny jest akumulator. Najlepiej sprawdzi się akumulator żelowy, który funkcjonuje bez zarzutu również, jeżeli nie jest w pełni naładowany. Montaż zestawu nie powinien nastręczać trudności nawet laikowi.

Jak dobrać odpowiednią moc zestawu?

W przypadku przydomowych elektrowni słonecznych podstawowym czynnikiem, którym należy się kierować przy doborze mocy zestawu fotowoltaicznego, jest wysokość rachunku za prąd. Przy miesięcznych wydatkach na energię elektryczną na poziomie 150 zł, Twoje zapotrzebowanie powinna pokryć instalacja o mocy 3 kW.

Jeśli interesuje Cię mniejszy zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu i planujesz zasilać nim np. urządzenia w przyczepie kempingowej, możesz przyjąć inną metodologię. Sprawdź pobór mocy urządzeń, które chcesz zasilać z zestawu solarnego i otrzymaną wartość pomnóż przez szacunkową ilość godzin, kiedy korzystasz z tego sprzętu.

Dlaczego warto wybrać zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu?

Instalacja niezależnie od tego, czy będzie zamontowana przez wynajętego specjalistę, czy też zamocowana samodzielnie, pozwala:

 • oszczędzić na rachunkach,
 • uzyskać energetyczną niezależność,
 • zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

Plusem zestawu do samodzielnego montażu jest:

 • dodatkowa oszczędność, wynikająca z braku konieczności opłacania profesjonalnego montera,
 • możliwość zamontowania w miejscach, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnych źródeł prądu: łódka, dach kampera, działka letniskowa, pole namiotowe.

Pamiętaj jednak, że jeśli natrafisz na jakiekolwiek problemy przy montażu paneli, warto wówczas zgłosić się do specjalisty. Źle zainstalowany zestaw fotowoltaiczny może bowiem być mało efektywny, co wydłuży czas zwrotu inwestycji.