Zestaw solarny do kampera i na działkę – nie wybieraj w ciemno

Spadające ceny, dofinansowania i wzrastająca świadomość ekologiczna sprawiają, że panele słoneczne goszczą na dachach coraz większej ilości domów, firm i gospodarstw rolnych. Jednak instalacje fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się również w bardziej terenowych warunkach. Jakie panele wybrać, jeśli nie uśmiechają się wam wakacje w wersji unplugged?

 

Telewizor, lodówka, oświetlenie – co ma zasilać zestaw solarny?

Zanim wybierzecie panele do kampera albo na działkę za miastem, warto zastanowić się, do czego potrzebny będzie wam prąd. Jeśli zestaw solarny ma zasilać wyposażenie kampera, na które będzie się składała lodówka turystyczna, oświetlenie LED, laptop i ładowarka do smartfona dobrym rozwiązaniem będzie zestaw o mocy sięgającej 300W. Całodobowa praca  samej lodówki może pochłonąć energię wyprodukowaną przez panel o mocy 250W.

Jeśli chcecie mieć pewność, że turystyczny zestaw solarny do kampera albo na działkę spełni wasze oczekiwania, zróbcie dokładny audyt dobowego zużycia energii. Jeżeli wiecie już, jaką moc mają poszczególne urządzenia, zsumujcie ją, a następnie pomnóżcie przez ilość godzin, w których będziecie z nich korzystać. Przykładowo ładowarka do telefonu o mocy 10W podłączona do telefonu przez 4 godziny dziennie, powinna pochłonąć 0,04 kWh.

 

Z jakich elementów składa się zestaw solarny do kampera?

Żeby móc cieszyć się własnym, ekologicznym zasilaniem w trakcie urlopowego wypadu na Kaszuby albo w Bieszczady, musicie skompletować cały zestaw fotowoltaiczny do kampera, na który składają się:

  • Panele solarne

Do wyboru są panele polikrystaliczne i monokrystaliczne, w ramie i elastyczne. Panele polikrystaliczne są tańsze i mniej wydajne od monokrystalicznych, jednak przemawia za nimi stosunek jakości do ceny, dlatego sprawdzą się na dachu kampera. Osobną kwestią pozostaje to, czy wybrać moduły w ramie, czy elastyczne, które można przykleić nawet na nieregularnej powierzchni. Mają one taką samą wydajność, jednak wygodniejszym rozwiązaniem będą moduły elastyczne, które przymocowane do dachu nie będą generowały dodatkowych świstów powietrza, obecnych przy odstających od kampera panelach w ramie. Istnieje też mniejsze ryzyko utraty takich modułów przy dużej prędkości jazdy. Czynnikiem odstraszającym od paneli elastycznych może być ich stosunkowo wysoka cena. Tak więc, jeżeli szukacie instalacji nie do kampera, a na działkę, śmiało sięgnijcie po panele w ramie.

  • Akumulator

Pozwala na magazynowanie energii wyprodukowanej przez panele.

  • Regulator ładowania

Urządzenie dba o to, by nie doszło do przeładowania akumulatora, monitorując jego napięcie. Odpowiada za odłączenie paneli we właściwym momencie, ale pilnuje również, by nie doszło do nadmiernego rozładowania akumulatora, co udaje się dzięki odcięciu na czas urządzeń pobierających prąd i danie czasu na podładowanie baterii.

Przydadzą się jeszcze takie drobne elementy jak kable solarne, konektor, czy też części potrzebne do zamontowania paneli na dachu kampera lub na działce.

 

Jaki akumulator dobrać do zestawu solarnego na działkę?

Bardzo istotne jest dopasowanie mocy akumulatora do mocy paneli. Jeśli zainstalujecie zestaw o mocy 300W, możecie rozważyć kupno akumulatora o pojemności przekraczającej 200 Ah. Jednak niezależnie od pojemności, zalecamy inwestycję w akumulator żelowy dostosowany do pracy pulsacyjnej. Ten typ dobrze radzi sobie, kiedy musi pracować częściowo rozładowany. Pamiętajcie jednak, że nie można ich zostawiać przez dobę lub dłużej w stanie całkowitego rozładowania, bo bardzo źle wpływa to na ich żywotność.

 

Zalety solarnego zasilania

Przede wszystkim zestaw solarny o mocy 200-300W to często jedyne sensowne źródło energii elektrycznej na przyczepę kempingową albo działkę rekreacyjną. Przy krótkich postojach ładowarkę albo oświetlenie LED można zasilić z akumulatora samochodowego, jednak jeśli zatrzymujecie się na dłużej z dala od źródeł prądu, panele sprawdzą się idealnie.

Podsumowując, dlaczego warto kupić zestaw solarny na działkę i do kampera?

  • Zyskujecie źródło energii elektrycznej niezależnie od tego, w jak odludnym i odciętym od cywilizacji miejscu spędzacie czas.
  • Macie zawsze pod ręką awaryjne źródło zasilania.
  • Inwestycja w panele to inwestycja w ekologiczne, przyjazne środowisku rozwiązanie, które nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery.

 

Decydując się na zieloną energię, możecie sami skompletować zestaw solarny lub zainwestować w gotowe rozwiązania dostępne na naszej stronie.

Sprawdzone rozwiązania

Producenci fotowoltaiki