Jak podgrzewać wodę w basenie kolektorami słonecznymi?

Jak obniżyć koszt eksploatacji basenu ogrodowego? Warto zwrócić się ku odnawialnym źródłom energii. Wodę w takim rekreacyjnym zbiorniku można podgrzewać, wykorzystując do tego darmową moc promieni słonecznych. Efektywnym sposobem będzie zarówno podłączenie basenu do domowej instalacji grzewczej, jak i zamontowanie specjalnych kolektorów o mniej skomplikowanej budowie.

 

Jak zadbać o tanie grzanie wody w basenie?

Zanim wybierzecie sposób na utrzymanie odpowiedniej temperatury wody, zadbajcie o to, żeby nie traciła ona ciepła zbyt szybko. Spore znaczenie ma rodzaj zabudowy. Co prawda przez ściany do gruntu uchodzi jedynie około 10% ciepła, to warto je dobrze zaizolować. Najkorzystniejsze jest wybudowanie basenu w niecce w ziemi, zbiorniki budowane nad powierzchnią gruntu mogą być bardziej wymagające, jeżeli chodzi o pobór ciepła.

Jednak największe temperaturowe ubytki oddawane są przez lustro wody. W ten sposób uchodzi zdecydowana większość ciepła. Jak zminimalizować straty? Przede wszystkim zadbajcie o wybór miejsca z dobrym nasłonecznieniem. Basen ogrodowy jest eksploatowany głównie latem, więc dostęp promieni słonecznych powinien skutecznie wspomagać utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Czynnikiem, który ma duży wpływ na wychładzanie wody, są intensywne ruchy powietrza. Dlatego warto zadbać o odpowiednie osłonięcie basenu przed wiatrem. Ciepło uchodzi również wskutek parowania. Obu zjawiskom można zaradzić, dbając o zabezpieczenia basenu specjalną folią albo roletami. Należy je montować, kiedy nie korzystacie ze zbiornika.

 

Instalacja solarna – metoda nr 1

Macie już zamontowaną instalację solarną, która odpowiada za CWU? Jeśli tak, to idealnym sposobem na spożytkowanie nadwyżek energetycznych w okresie największego nasłonecznienia, czyli latem, może być przydomowy basen. Oczywiście wykorzystanie kolektorów do grzania wody w basenie będzie wymagało rozbudowania instalacji. Potrzebny będzie dodatkowy obieg, dzięki któremu glikol dotrze do zbiornika. Niezbędnym elementem będzie też wymiennik ciepła, który będzie oddawał energię z płynu solarnego do wody w basenie. Pompa obiegowa odpowiedzialna za rozprowadzanie glikolu pobiera bardzo mało energii elektrycznej (ok. 30-40W), co sprawia, że roczny koszt, przy założeniu, że działa ona cały rok, nie przekroczyłby kilkudziesięciu złotych. Pamiętajcie też, że najwięcej energii potrzebne jest do pierwszego ogrzania wody. Podtrzymanie temperatury powinno generować mniejsze zapotrzebowanie energetyczne.

 

Kolektory basenowe – metoda nr 2

Najtańszą opcją na ciepłą wodę w basenie są absorbery basenowe. Podłącza się je do systemu filtrującego. Przefiltrowana woda przepływa bezpośrednio przez kolektory, gdzie jest nagrzewana. W takiej instalacji eliminujemy więc glikol i wymiennik ciepła, będzie więc ekonomiczniejsza od tradycyjnego zestawu z solarami. Potrzebny będzie jednak sterownik do kontroli temperatury. Urządzenie będzie również nadzorować pracę pompy.

Absorber wykonany jest zazwyczaj z polipropylenu, bez trudu znajdziecie na rynku elastyczne systemy. Kupić można kolektory w formie mat czy giętkich płyt. Budowa absorberów, które są pozbawione obudowy i elementów przeszklonych, znacznie ułatwia ich montaż np. na nierównych powierzchniach. Instalacja bez trudu pozwoli na podgrzanie wody w basenie o kilka stopni i zachowanie jej na komfortowym poziomie. Co ważne, na zimę nie trzeba jej demontować, wystarczy, że opróżnicie ją z wody.

 

Zalety energii słonecznej

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do ogrzewania wody przy pomocy kolektorów, mamy krótkie podsumowanie plusów takiego rozwiązania:

  • Energia solarna jest bezpłatna, po jednorazowej inwestycji w zakup i montaż kolektorów, do rachunków doliczycie jedynie koszt energii pobieranej przez pompę, czyli maksymalnie kilkadziesiąt złotych rocznie.
  • Ciepło z kolektorów to zielona energia, której produkcja nie wpływa niekorzystnie na środowisko.
  • Kolektory i absorbery mają bardzo długi okres gwarancji i żywotności, nie są też skomplikowane w obsłudze.

 

Jak jeszcze wykorzystać OZE do podgrzewania wody w basenie?

Kolektory i energia słoneczna nie są jedynym ekologicznym sposobem na ciepłą wodę w ogrodowym basenie. Alternatywą do instalacji słonecznych są pompy kumulujące ciepło z powietrza. Koszt takiego urządzenia będzie niższy niż montaż kolektorów, pompa zajmie też mniej miejsca. Trzeba się jednak liczyć  z tym, że ogrzewanie wody będzie droższe niż przy zastosowaniu solarów. Wciąż jednak taka metoda zapewni Wam i waszej rodzinie beztroskie letnie kąpiele nawet 6 razy taniej niż np. ogrzewanie z pomocą grzałki elektrycznej. Pompy są również ekonomiczniejsze od kotłów gazowych i olejowych, które również można wykorzystać do ogrzewania wody w basenie.

 

Sprawdzone rozwiązania

Producenci fotowoltaiki