Bezprzewodowy zestaw do monitoringu a panele słoneczne

Fotowoltaika jest wykorzystywana do zasilania bezprzewodowych urządzeń od bardzo dawna. Popularnym rozwiązaniem już kilkadziesiąt lat temu były np. małe, przenośne kalkulatory z wbudowanym mikro-panelem. Czy słońce może więc zapewnić skuteczną pracę zestawu do monitoringu?

Fotowoltaiczny bezprzewodowy monitoring – od czego zacząć?

Decydując się na zainstalowanie kamer, zależy ci zapewne na całodobowej pracy monitoringu. Pamiętaj jednak, że prąd z paneli fotowoltaicznych, jeżeli te nie są podłączone do sieci elektroenergetycznej, będzie płynął jedynie przy odpowiednim nasłonecznieniu. Jeśli kamery mają pracować cały rok, również zimą, kiedy słońca jest po prostu mniej, konieczne będzie dobranie instalacji o większej mocy i pojemniejszym akumulatorze.

Na początku zajmij się przeliczeniem, ile prądu będą pobierały kamery razem z rejestratorem z wbudowanym dyskiem. Poprawne kalkulacje znacznie ułatwią dobór zestawu. Zastanów się jednak, czy nie ma możliwości podłączenia monitoringu do hybrydowego zasilania. W takim wariancie, jeśli prądu z OZE zabraknie, kamery będą pobierały energię z tradycyjnej sieci. Jeśli jednak doprowadzenie okablowania jest ekonomicznie nieopłacalne lub niemożliwe z innych względów, zastanówmy się, co będzie ci potrzebne do zasilania systemu nadzorującego słońcem.

Zestaw fotowoltaiczny do bezprzewodowego monitoringu

Elementy zestawu fotowoltaicznego, których parametry musisz dobrać pod pobór prądu twojego systemu monitorującego to przede wszystkim:

  • panele słoneczne,
  • Akumulator.

Jakie panele wybrać?

Jeśli założymy, że dwie kamery z rejestratorem pobierają około 60 W, a monitoring pracuje 24 godziny na dobę 365 dni w roku, to do całorocznego zasilania bezprzewodowego monitoringu przyda ci się zestaw złożony z dwóch paneli o mocy 265 W. Powinny one z powodzeniem wyprodukować odpowiednią ilość energii, tak by praca kamer nie była zakłócona i spełniały swoją funkcję, czyli strzegły twojego dobytku. Jednak panele będą bezużyteczne, jeżeli nie podłączysz ich do akumulatora o odpowiedniej pojemności.

Jaki akumulator wybrać?

Przy dwóch panelach słonecznych o mocy 265 W i całorocznym zapotrzebowaniu na prąd sugerujemy akumulator 12 V o pojemności 200 Ah. Szukając odpowiedniego akumulatora, nie warto oszczędzać. Najlepiej dostosowany do zasilania z OZE monitoringu będzie akumulator żelowy. Koszt takiej baterii o pojemności 200 Ah może sięgnąć 2000 zł. Jednak akumulatory żelowe są dobrze przystosowane do pracy pulsacyjnej, radzą sobie również w warunkach częściowego rozładowania, co źle znoszą tańsze akumulatory. Początkowa większa inwestycja zwróci się w postaci dłuższej żywotności akumulatora i możliwości sprawniejszego ładowania.

Regulator ładowania

Ostatnim elementem, który zapewni właściwą pracę instalacji fotowoltaicznej, zasilającej zestaw do monitoringu jest regulator ładowania. Dobierz go prądowo i napięciowo do paneli. Wybór będzie też uzależniony od akumulatora, na który się zdecydujesz.

Cena zestawu fotowoltaicznego

Jeśli zdecydujesz się na dwa panele o mocy sięgającej 265 W, przygotuj się na wydatek rzędu 1000 zł. Do paneli należy oczywiście doliczyć koszt akumulatora żelowego. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, cena akumulatora odpowiedniego do naszego zestawu może sięgnąć 2000 zł. Dopełnieniem zestawu będzie regulator, na który wydasz kilkaset złotych. Oczywiście w sprzedaży są również gotowe zestawy. Ich niewątpliwą zaletą jest kompatybilność wszystkich elementów.

Co przemawia za fotowoltaiką?

Zaletą zasilania fotowoltaicznego jest możliwość zainstalowania go w miejscach, gdzie nie sposób skorzystać z sieci elektroenergetycznej. Tym najczęściej motywowany jest montaż paneli, które produkują prąd np. na potrzeby systemu kamer. Fotowoltaika zapewnia energetyczną niezależność. W czasach nieustannych podwyżek cen energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, zielona energia staje się też coraz bardziej ekonomicznie opłacalna. Ogromnie ważne jest też to, że panele nie szkodzą otaczającemu nas środowisku. Zestawy z akumulatorem cechuje również mobilność. Bez większego trudu możesz zmienić ich lokalizację i wykorzystać do zasilania dowolnej instalacji zasilanej prądem.

Rozwój technologiczny wpływa na spadek cen paneli fotowoltaicznych. Nowoczesne zestawy są również wydajniejsze od paneli starej generacji. Wciąż trwają prace nad stworzeniem instalacji wykorzystującej polski wynalazek, czyli grafen. Panele zbudowane z tego innowacyjnego materiału mogą podnieść wydajność fotowoltaiki nawet o kilkadziesiąt procent. Przyszłość zapowiada się świetlana.

Sprawdzone rozwiązania

Producenci fotowoltaiki