Pompy ciepła

Porównaj i znajdź najlepszą ofertę wśród 15 producentów zestawów fotowoltaicznych

Urządzenie to wykorzystuje wiele odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła mogą być zasilane przez wodę, grunt, a nawet powietrze. Wykorzystują naturalne procesy fizyczne. Dzięki nim pozyskują energię cieplną, która znajduje się wokół, w ilości trudnej do wyobrażenia. Pompy stosuje się przede wszystkim do ogrzewania domów.

Jak działają pompy ciepła?

Swoją nazwę pompa ciepła zawdzięcza mechanizmowi działania. Można bowiem powiedzieć, że przepompowuje ciepło z dolnego źródła do górnego, odpowiedzialnego za grzanie domu. Proces ten to szereg zmian stanu skupienia czynnika roboczego (często jest nim, podobnie jak w lodówkach, freon) w termodynamicznym obiegu. Podczas pracy pompy dochodzi najczęściej do:

 • odparowania czynnika roboczego,
 • sprężenia pary, przez co wzrasta temperatura,
 • skroplenia czynnika, co umożliwia oddanie ciepłą do wody w instalacji grzewczej,
 • rozprężenia ciekłego czynnika i ogrzania go w parowniku przez dolne źródło ciepła.

Taki obieg zapewnia cykliczną pracę pompy ciepła.

 

Jakie mogą być rodzaje pomp ciepła?

Podziału dokonuje się przede wszystkim ze względu na rodzaje źródeł ciepła, a źródła w pompie mamy dwa, dolne i górne. Górne zawsze wykorzystuje wodę do ogrzania domu, ale może oddawać ciepło do:

 • ogrzewania podłogowego lub sufitowego,
 • grzejników (rzadziej, ponieważ przystosowane są raczej do odbioru wody o wyższej temperaturze niż ta dostarczana przez pompy ciepła).

Natomiast dolnym źródłem, z  którego pompa pobiera energię cieplną, może być:

 • powietrze,
 • woda,
 • Grunt.

Pompy woda-powietrze

Pompy pobierające ciepło z powietrza są najłatwiejsze w montażu. Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj urządzenia grzewczego, nie będziesz musiał ingerować w grunt. Po stronie źródła dolnego nie trzeba konstruować żadnej instalacji. Pompa ciepła typu woda-powietrze budową przypomina klimatyzator. Najbardziej wydajne urządzenia tego typu są w stanie pobierać ciepło z powietrza, nawet gdy jego temperatura spada 20 stopni poniżej zera.

Pompy woda-woda

Żeby skorzystać z takiego źródła ogrzewania działka, na której wybudowany jest dom, musi być wyposażona w dostatecznie duży zasób wód gruntowych. Pompy typu woda-woda wymagają wybudowania dwóch studni: czerpnej i zrzutowej. Woda jest przepompowywana z jednej do drugiej. Jako źródło można też wykorzystać staw lub rzekę w sąsiedztwie posesji.

Pompy woda-grunt

Grunt to najstabilniejsze źródło ciepła. Wymienniki, które zapewniają ogrzewanie, mogą być poziome lub w postaci pionowych sond. Częściej spotyka się ten pierwszy rodzaj, ponieważ do stabilnej pracy, poziomy wymiennik ciepła wystarczy zamontować mniej więcej na głębokości 1,5 metra. Pionowe sondy umieszczane są w odwiertach głębokich nawet na więcej niż 100 m. Zaletą pionowych wymienników jest to, że gwarantują wydajną i stabilną pracę pompy przez cały sezon grzewczy, o co trudniej przy wymienniku poziomym.

 

Dlaczego pompy ciepła to dobry wybór?

Pompy ciepła to urządzenia, które gwarantują:

 • ekologiczne ogrzewanie – podczas pracy pomp nie są emitowane żadne szkodliwe substancje, co prawda do jej pracy potrzebny jest prąd, ale można wytworzyć go z pomocą fotowoltaiki,
 • bezobsługową i bezproblemową pracę – jedynie pompy typu woda-woda, przy wysokiej zawartości minerałów w wodach gruntowych mogą wymagać regularnego serwisowania,
 • długą żywotność, sięgającą nawet 20 lat,
 • bezpieczeństwo – pompy korzystają z energii, która nas otacza, awaria nie będzie wiązała się np. z ryzykiem wybuchu,
 • oszczędności – ogrzewanie przy pomocy pomp ciepła jest kilkukrotnie tańsze niż ogrzewanie z pomocą konwencjonalnych źródeł, takich jak olej opałowy, gaz ziemny, czy węgiel.

Dobierz pompę do specyfiki swojego domu. Pomogą Ci w tym nasi konsultanci.

Znajdź instalatora

w Twojej okolicy

Sprawdzone rozwiązania

Producenci fotowoltaiki