Energię elektryczną z paneli solarnych możesz wykorzystywać nie tylko do zasilania telewizora, pralki, czy instalacji świetlnej w domu. Ekonomicznym rozwiązaniem są zestawy fotowoltaiczne do grzania wody. Montaż takiego zestawu umożliwia spożytkowanie nadwyżek energii, produkowanych w trakcie dużego nasłonecznienia. Nie są one oddawane do sieci elektroenergetycznej, a przekazywane do zasobnika ciepłej wody użytkowej.

 

Jak działa zestaw solarny do podgrzewania wody?

Zasada funkcjonowania zestawu fotowoltaicznego do grzania wody jest taka sama jak w przypadku paneli wykorzystywanych do zasilania domowej sieci energetycznej. Różnica polega na tym, że poza przedmiotami codziennego użytku zasilanymi na prąd, energia solarna wspomaga także system grzania wody.

Żeby energię czerpaną z OZE wykorzystać do zasilania systemu grzewczego w domu, potrzebne będą:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwertera,
  • sterownik solarny,
  • przewody solarne.
  • grzałka elektryczna.

 

Jak współpracują wszystkie elementy zestawu? Panele fotowoltaiczne, wytwarzają prąd stały dzięki promieniowaniu słonecznemu. Ten następnie zamieniany jest przez inwerter na prąd zmienny, taki, jaki jest w Twoich gniazdkach. Prąd przekazywany jest przez sterownik do grzałki elektrycznej w bojlerze. Tego typu zestaw fotowoltaiczny jest mniej skomplikowany od systemu kolektorów słonecznych, które do grzania wody wykorzystywane były dużo wcześniej niż panele solarne.

 

Zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody – cena

Zestaw solarny do podgrzewania wody z zasobnikiem o pojemności 300 l o mocy 2 kW to koszt około 10 tys. zł. Taki zakup powinien pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (CWU) 4-osobowej rodziny.  Oczywiście, jeśli korzystasz już z przydomowej elektrowni solarnej, możesz poszerzyć jej funkcjonalność i podłączyć solary do zasobnika CWU. Żeby zasilić system grzewczy prądem z fotowoltaiki na pewno będzie potrzebna grzałka elektryczna.

Magazynowanie nadwyżek w bojlerze zwiększa wydajność instalacji, która zazwyczaj jest w stanie pokryć mniej więcej 30% bieżącego zapotrzebowania na energię (reszta najczęściej oddawana jest do publicznej sieci energetycznej i odbierana w okresach zwiększonego zapotrzebowania np. zimą). Podłączając do systemu również zasobnik na wodę, można zwiększyć zużycie zielonej energii nawet dwukrotnie.

 

Dlaczego warto podgrzewać wodę fotowoltaiką?

Podobnie jak klasyczna instalacja solarna, również zestaw fotowoltaiczny do grzania wody zapewnia energetyczną niezależność, pozwala obniżyć rachunki za prąd i ma zbawienny wpływ na środowisko. Jednak tego rodzaju instalacje solarne warto rozważyć również z innych powodów. Oto niektóre z nich:

  • Decydując się na zestaw fotowoltaiczny podgrzewający wodę, możesz zwiększyć efektywność swojej instalacji solarnej o kilkadziesiąt procent. Będziesz po prostu w stanie pobierać z OZE więcej energii, która zostanie zmagazynowana nie w publicznej sieci energetycznej, z której odzyskasz jedynie 80% nadwyżki, a w systemie grzewczym.
  • Instalacja do CWU jest prosta w montażu, a jej żywotność liczona jest na wiele lat.

Sprawdź szczegóły oferty i wybierz zestaw, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom, a jeśli masz pytania, skontaktuj się z naszymi ekspertami.