Panele fotowoltaiczne

Porównaj i znajdź najlepszą ofertę wśród 15 producentów zestawów fotowoltaicznych

Za pobór energii ze słońca i przetwarzanie jej na prąd odpowiedzialne są panele fotowoltaiczne. Ich materiałem budulcowym jest krzem, który wchłania podstawowe cząsteczki światła, czyli fotony. Te wybijają elektrony krzemu, zmuszając je do ruchu, a ruch ten to przepływ prądu elektrycznego. Jednak prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne trzeba jeszcze zamienić na prąd zmienny, dostosowany do domowej sieci energetycznej. Dlatego, żeby panele były opłacalne, konieczne jest podłączenie ich do inwertera, odpowiedzialnego za konwersję prądu stałego na zmienny.

 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Decydując się na inwestycję w OZE, możesz wybierać pomiędzy:

  • Polikrystalicznymi panelami PV

Stosunkowo tanie i najpopularniejsze panele, zbudowane z wielu kryształów krzemu, ułożonych w formie prostokątnych ogniw. Mają jasnoniebieską barwę, a niską cenę zapewniają prostej budowie. Panele polikrystaliczne charakteryzuje wydajność na poziomie 14-16% Tego rodzaju moduły PV mają ponad 60% udziałów w rynku, co sprawia, że do wyboru masz bardzo dużą liczbę producentów. Duża konkurencja korzystnie wpływa na ich cenę, a także jakość usług serwisowych, którymi to producenci chcą zwabić klientów.

  • Monokrystalicznymi panelami PV

Są droższe od paneli polikrystalicznych, ale też bardziej wydajne. Jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z pojedynczego kryształu kwarcu, pociętego na ogniwa o zaokrąglonych rogach. Mają ciemną, wpadającą w czerń barwę, a wydajność paneli monokrystalicznych ze średniej półki mieści się w przedziale 16-20%. Maksimum możliwości tego rodzaju modułów to 25,5% wydajności. Dlatego sprawdzają się w lokalizacjach o mniejszym nasłonecznieniu. Ciemna barwa z kolei pozwala modułom monokrystalicznym łatwiej wtopić się w otoczenie, co bywa często pożądane przez wielu użytkowników.

  • Panelami cienkowarstwowymi

To najmniej popularne rozwiązanie ze względu na dużo niższą wydajność od paneli poli- i monokrystalicznych. Są jednak najtańszymi modułami. Lepiej od konkurencji sprawują się też w wysokich temperaturach. Jednak, żeby uzyskać z  nich tyle energii, ile z bardziej popularnych paneli, trzeba zainwestować w zdecydowanie większą powierzchnię modułów, co stanowi często barierę nie do przeskoczenia dla wielu osób.

 

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne mają cenę wyższą od polikrystalicznych o około kilkanaście procent. Jeśli mieszkasz w standardowym domu, którego roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną zamyka się w 3000 kWh, do jego pokrycia odpowiednia będzie elektrownia słoneczna o mocy 3 kWp.

Jak wypada porównanie opłacalności paneli mono- i polikrystalicznych o takiej mocy?

  • Szacunkowy koszt 10 paneli monokrystalicznych o mocy 310W to 11 tys. zł.
  • Szacunkowy koszt 11 paneli polikrystalicznych o mocy 280W to koszt 7 tys. 590 zł.

Obliczenia zakładają, że panele zostały zamontowane w idealnych warunkach o wysokim nasłonecznieniu, na spadzistym dachu, od południowej strony. Wynika z nich dosyć klarownie, że bardziej opłacalne będą panele polikrystaliczne. Wydasz na nie 3 tys. 410 zł mniej.

 

Zapoznaj się z cenami i specyfikacjami paneli fotowoltaicznych na naszej stronie, a w razie pytań skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Znajdź instalatora

w Twojej okolicy

Sprawdzone rozwiązania

Producenci fotowoltaiki