Kolektory słoneczne

Porównaj i znajdź najlepszą ofertę wśród 15 producentów zestawów fotowoltaicznych

kolektor XYZ

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis.


Koszt zestawu
17 800 zł
Gwaranacja na panele
15 lat
Gwarancja na inwerter
10 lat
Oszczędności po 10 latach
125tys zł

Finansowanie z kredytu- Rata

17829 zł

Bardzo wydajnym źródłem ciepłej wody użytkowej (CWU) są kolektory słoneczne, które mogą też wspomagać instalację grzewczą w domu. Solary zamontowane najczęściej na dachu zamieniają energię słońca na ciepło. W ten sposób można podgrzewać wodę nawet kilkadziesiąt razy taniej niż przy użyciu innych źródeł ciepła.

Jak działają zestawy kolektorów słonecznych?

Zamontowane zazwyczaj na dachu kolektory (solary) słoneczne to bardzo ważny, ale nie jedyny element zestawu. Do prawidłowego funkcjonowania instalacji poza solarami potrzebne są jeszcze:

  • Zasobnik, w którym magazynowana jest podgrzana woda

Woda w zasobniku ogrzewana jest najczęściej przez glikol propylenowy, który jest nośnikiem solarnym doprowadzanym do wymiennika ciepła (zazwyczaj w postaci wężownicy) i to za jego pośrednictwem podgrzewana jest woda.

  • Pompa obiegowa wraz z regulatorem

Pompa rozprowadza nośnik po instalacji. Dzięki niej glikol dociera do wymiennika ciepła w zasobniku wody. Pompa zasilana jest energią elektryczną, ale pobór prądu jest tak niski, że koszt roczny powinien się zamknąć w kilkudziesięciu złotych. Za pracę pompy odpowiada regulator, który za pomocą czujników mierzy temperaturę glikolu wychodzącego z kolektora i w samym zasobniku.

  • Grupa bezpieczeństwa

Zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia w instalacji, a składa się z kilku elementów: manometru, zaworu bezpieczeństwa i odpowietrznika automatycznego.

  • Hamulec grawitacyjny

Uniemożliwia przepływ nośnika po wyłączeniu pompy, co mogłoby prowadzić do utraty ciepła z zasobnika.

Połączenie tych elementów zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zestawu kolektorów słonecznych. Solary mogą być przyłączane do istniejących już instalacji lub projektowane na potrzeby nowych inwestycji.

Rodzaje kolektorów słonecznych – wybierz najkorzystniejszą opcję!

Zanim zdecydujesz się zainwestować w ekologiczną energię, zapoznaj się z dostępnymi na rynku rodzajami kolektorów słonecznych. Klienci mogą wybierać między płaskimi a próżniowymi kolektorami słonecznymi. Przy czym te pierwsze są zdecydowanie popularniejsze, a to  głównie za sprawą dobrego stosunku jakości do ceny. Kolektory płaskie potrafią być tańsze od kolektorów próżniowych nawet o ⅕.

Dlaczego więc rozważać w ogóle kupno kolektorów próżniowych? Zalecane są, gdy montaż instalacji jest utrudniony czynnikami budowlanymi. Są bardziej wydajne, zajmują więc mniej miejsca. Tego rodzaju kolektory sprawdzają się też lepiej, gdy z konieczności solary trzeba zamontować na pionowej ścianie, co jest mniej korzystnym rozwiązaniem niż instalacja na skośnym dachu.

Dlaczego warto inwestować w solary słoneczne?

Zastosowanie kolektorów jest po prostu korzystne ekonomicznie. Według danych GUS zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego w ponad 80% generowane jest przez instalację grzewczą. Najwięcej energii w trakcie roku wykorzystywanej jest do ogrzewania budynku, na drugim miejscu jest ciepła woda użytkowa. Zestawy kolektorów słonecznych ograniczają zużycie energii w obu tych obszarach.

Co więcej, podgrzanie z pomocą energii słonecznej 300 litrów wody, co powinno pokryć dzienne zapotrzebowanie 3-osobowej rodziny, jest od kilku do kilkudziesięciu razy tańsze niż ogrzewanie innymi metodami! Przy odpowiednio wydajnej instalacji na ogrzanie takiej ilości wody wydasz zaledwie kilkanaście groszy. Nie ma drugiego tak taniego źródła ciepłej wody użytkowej.

Znajdź instalatora

w Twojej okolicy

Sprawdzone rozwiązania

Producenci fotowoltaiki