Inwertery

Porównaj i znajdź najlepszą ofertę wśród 15 producentów zestawów fotowoltaicznych

Zestaw fotowoltaiczny składa się zazwyczaj z paneli solarnych, uchwytów mocujących, okablowania, złącza i inwertera (falownika). To właśnie inwerter uznawany jest za serce instalacji. Dlaczego?

Panele słoneczne zbudowane są z krzemu, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Jednak produkowana w ten sposób elektryczność to prąd stały, a ten, który płynie w gniazdkach, ma wartość zmienną. Inwerter odpowiedzialny jest za dostosowanie prądu stałego pozyskiwanego z paneli solarnych do wymagań domowej sieci energetycznej. Bez niego cała wytworzona energia byłaby bezużyteczna. Dlatego inwerter fotowoltaiczny zasłużył sobie na miano serca instalacji solarnej.

 

Za co odpowiedzialny jest inwerter sieciowy?

Na rynku istnieje wiele rodzajów inwerterów. Jeden z podziałów wyróżnia inwertery sieciowe i wyspowe. Pierwszy rodzaj falownika stosuje się w instalacjach fotowoltaicznych typu on-grid. Umożliwia on nie tylko konwersję prądu stałego z modułów solarnych na prąd zmienny, pośredniczy również w przekazywaniu nadwyżek energii do publicznej sieci energetycznej. Inwerter pozwala także na monitorowanie ilości wytworzonej mocy, daje również wgląd w ilość prądu, którą przekazujesz do powszechnej sieci.

Nadwyżki możesz odebrać od dostawcy energii w okresie mniejszego nasłonecznienia np. zimą. Zgodnie z systemem tzw. net meteringu możesz pobrać z sieci 80% energii, która została przez Ciebie przekazana. To bardzo ważne, ponieważ na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego zazwyczaj wykorzystywana jest mniej niż połowa zielonej energii. Gdyby nie net metering nadwyżki po prostu by się marnowały, ponieważ magazynowanie prądu w akumulatorach na ten moment jest jeszcze dosyć drogie i mało opłacalne.

 

Jaki inwerter solarny wybrać?

Jeśli nie decydujesz się na zakup kompletnego zestawu fotowoltaicznego, warto poświęcić czas na dobór odpowiedniego inwertera. Najlepsze, najbardziej wydajne pozwalają przekonwertować na prąd zmienny nawet 97-98% energii z paneli.

 

Na co zwracać uwagę, kupując inwerter?

Bardzo istotne jest dopasowanie falownika do mocy instalacji fotowoltaicznej. Ponieważ inwerter przy jedynie częściowym obciążeniu jest mniej wydajny, warto kupić taki, który jest dostosowany do mniejszej mocy niż moc paneli podawana przez producenta (ta dostosowana jest do tzw. Standardowych Warunków Nasłonecznienia, a w takich warunkach w Polsce panele pracują przez około 4% w roku).

Kupując inwerter, zwróć koniecznie uwagę na zakres napięć i natężenia prądu. Większy zakres ułatwia konfigurację generatora i właściwy dobór paneli. Ważne jest też określenie napięcia startowego, czyli wartości, od której falownik zacznie pracę. Mniejsze inwertery szybciej podejmują pracę o poranku, przy mniejszym nasłonecznieniu.

Często można spotkać się z kryterium cenowym doboru falownika. Jednak przestrzegamy przed wyborem najtańszego inwertera. Zanim zdecydujesz się na taki zakup, sprawdź, czy urządzenie ma odpowiednią gwarancję i certyfikaty, które zapewnią jego bezpieczną pracę.

Wszystkie inwertery solarne dostępne na naszej stronie są zgodne z europejskimi normami i dostosowane są do wyśrubowanych standardów, co jest gwarancją bezawaryjnej pracy w ciągu najbliższych 20-25 lat.

Znajdź instalatora

w Twojej okolicy

Sprawdzone rozwiązania

Producenci fotowoltaiki