Z energii słonecznej mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i zakłady przemysłowe. Fotowoltaika dla firm okazuje się często nawet bardziej opłacalna niż instalacje domowe. Dlaczego? Przedsiębiorstwa zużywają więcej prądu, a przerzucając się na darmową energię solarną, zyskują, wypracowując większe oszczędności na rachunkach niż podmioty o mniejszym zapotrzebowaniu. Co ważne, pobór elektryczności w zakładach przemysłowych przypada na okres największego nasłonecznienia. W ten sposób firmom łatwiej na bieżąco wykorzystywać energię produkowaną przez ogniwa fotowoltaiczne.

Sam montaż instalacji fotowoltaicznej dla firmy jest procesem wymagającym fachowej wiedzy. Na naszej stronie znajdziesz zarówno zestaw solarny o odpowiedniej mocy, jak i zespół specjalistów gotowych zamontować panele tak, by optymalizować ich wydajność.

 

Fotowoltaika dla firm – Poznaj zalety OZE!

Przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po panele solarne i robią to nie tylko ze względu na widoczny trend zwyżkowy w cenach prądu. Prawne udogodnienia, czy dotacje z NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) sprawiają, że inwestycje w OZE (Odnawialne Źródła Energii) zyskują na opłacalności.

Jakie plusy fotowoltaiki dla firm dostrzegają przedsiębiorcy?

  • Ekologia przede wszystkim

Panele solarne pozyskują energię ze słońca. Procesowi temu nie towarzyszy wydzielanie żadnych szkodliwych substancji. Jest to w pełni ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Co więcej, fotowoltaika nie budzi takich kontrowersji jak np. elektrownie wiatrowe, które mają dosyć zagorzałych przeciwników. Firma z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi korzystnie wpływa na środowisko, przyczyniając się do walki z efektem cieplarnianym. Nie pozostaje to oczywiście też bez wpływu na wizerunek takiego zakładu. Wkład w ochronę środowiska docenią z pewnością i lokalni mieszkańcy i szersza społeczność.

  • Energetyczna niezależność

Przerwy w dostawie prądu, czy niespodziewanie duże podwyżki energii elektrycznej są zmorą każdego przedsiębiorcy. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych w Twojej firmie zyskasz własne źródło zasilania. Co najważniejsze, energia ta będzie w pełni darmowa, co w widoczny sposób odbije się na rachunkach za prąd.

  • Amortyzacja i odpisy

Jeśli planowana przez Ciebie inwestycja w instalację solarną nie przekroczy kwoty 50 tys. euro, masz szansę na jednorazową amortyzację. Oznacza to po prostu, że Twoje przedsiębiorstwo zapłaci mniejszy podatek. Oszczędzasz więc podwójnie: na rachunkach i na opłatach podatkowych.

  • Ergonomia i szybki zwrot z inwestycji

Wybierając panele fotowoltaiczne dla firmy, wykorzystujesz przestrzeń i elementy zabudowy, które w standardowych warunkach pracy nie mogłyby przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej Twojego zakładu. Są to przede wszystkim połacie dachów, ale mogą to być też firmowe nieużytki zabudowane panelami. W ten sposób maksymalizujesz oszczędności, zyskując fundusze na inwestycje w rozwój. Fotowoltaika firmom opłaca się bardziej niż prywatnym klientom, ponieważ energia pozyskiwana z promieni słonecznych wykorzystywana jest zazwyczaj niemal w całości w czasie rzeczywistym. Firmy pracują w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej, dlatego też nakłady poniesione na montaż instalacji, zwrócą się szybciej.

 

Dotacje NFOŚiGW –  Skąd wziąć pieniądze na fotowoltaikę?

Pamiętaj, że jako przedsiębiorca nie jesteś skazany na samodzielną walkę o zdrowsze środowisko wokół nas i tańsze rachunki za prąd. Twoja firma może ubiegać się o dotacje z NFOŚiGW. Instytucja ogłasza nabory np. do konkursów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Narodowy Fundusz dysponuje zarówno środkami unijnymi, jak i pieniędzmi pochodzącymi od rządu. Pieniądze są przekazywane przedsiębiorcom w formie:

  • preferencyjnej pożyczki,
  • dotacji.

Jeżeli nie uda Ci się pozyskać dofinansowania z NFOŚiGW, zostaje jeszcze kredyt bankowy, a rozwiązaniem dla firm wartym rozważenia jest też leasing. Popularne stają się też abonamentowe formy finansowania fotowoltaiki.

Oczywiście panele solarne można kupić i zamontować również na własny koszt. Wówczas instalacja staje się Twoją własnością już w momencie jej zakupu. Co ważne, nie ponosisz też dodatkowych kosztów związanych np. z prowizją, czy odsetkami od kredytu. Oczywiście wykorzystując środki własne ograniczasz formalności do niezbędnego minimum. Warto zaznaczyć, że instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW nie potrzebują pozwolenia na budowę, a zestawy o mocy do 500 kW nie zmuszają inwestora do  uzyskiwania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Łatwiej i szybciej można wówczas całą inwestycję sfinalizować.

 

Zachęcamy do zapoznania się z zestawami fotowoltaicznymi dla firm zamieszczonymi na naszej stronie.