Jednym z najpopularniejszych i najtańszych w eksploatacji źródeł energii odnawialnej jest fotowoltaika. Moc słońca pobierana jest przez panele solarne i z pomocą inwertera zamieniana na prąd zmienny, który płynie w gniazdkach. Z energii solarnej można korzystać wszędzie tam, gdzie dochodzą promienie słoneczne. Jednym z rozwiązań dla lokalizacji odciętych od tradycyjnych źródeł prądu są zestawy fotowoltaiczne off-grid. Sprawdzą się np. w domku letniskowym albo w domu całorocznym położonym na uboczu z dala od infrastruktury, która umożliwiłaby podłączenie do sieci. Jaki zestaw solarny z akumulatorem wybrać?

 

Zestawy fotowoltaiczne off-grid – jak to działa?

W fotowoltaice mówimy o dwóch rodzajach instalacji. Do wyboru są:

  • zestawy on-grid, podłączone do publicznej sieci elektroenergetycznej,
  • Zestawy off-grid nazywane inaczej wyspowymi, czyli samowystarczalne zestawy solarne z akumulatorem.

 

Czym odróżnia się zestaw off-grid od instalacji on-grid? Przede wszystkim brakiem podłączenia do publicznej sieci energetycznej. W systemie on-grid prąd, który nie zostanie zużyty na bieżące potrzeby, oddawany jest do sieci, gdzie magazynuje go operator. W okresach wzmożonego zapotrzebowania np. zimą, możesz go odebrać w ramach systemu opustów. Za każdy oddany 1 kW przysługuje Ci 0,8 kW do wykorzystania. Swoista prowizja pobierana przez zakład energetyczny nie zmienia faktu, że takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ na bieżące potrzeby zużywane jest zazwyczaj maksymalnie do 30% zielonej energii, reszta marnowałaby się, gdyby nie możliwość magazynowania w publicznej sieci.

Istnieje jednak również alternatywna metoda gromadzenia nadwyżek. Wykorzystuje się ją w zestawach fotowoltaicznych z akumulatorami. W tego typu instalacjach prąd, który nie zostanie zużyty na bieżące potrzeby, przechowywany jest w akumulatorach. Ponieważ tego rodzaju zestawy są droższe od instalacji on-grid, wyspowe elektrownie najczęściej stosuje się w:

  • miejscach, w których podłączenie instalacji do publicznej sieci jest ekonomicznie nieuzasadnione,
  • w domkach letniskowych położonych w odizolowanych miejscach,
  • obiektach trudno dostępnych i zużywających niedużą ilość prądu (iluminacje mostów, ogrodzenia elektryczne, pola namiotowe).

Często zestawy solarne z akumulatorem wybierane są też przez osoby, które chcą być całkowicie niezależne od dostawców prądu. Popularne są również zestawy solarne 12V do samodzielnego montażu. One także wyposażone są w akumulatory, które zasilają często przyczepy kempingowe albo lubiane przez coraz szerszą grupę turystów kampery.

 

Dlaczego warto wybrać zestaw solarny z akumulatorem?

Aspekt ekonomiczny nie zawsze jest decydujący przy wyborze własnego źródła prądu z OZE. Czasami decydują też inne elementy. Plusy zestawów off-grid, które dla inwestorów są często nie do przecenienia, to bez wątpienia:

  • niezależność takiej instalacji,
  • odporność na wszelkie przerwy w dostawie prądu, na które wrażliwa jest instalacja on-grid,
  • możliwość zamontowania praktycznie wszędzie, gdzie dochodzi słońce,
  • mobilność, zwłaszcza w przypadku zestawów fotowoltaicznych 12V.

 

To jaki wariant wybierzesz, powinno wynikać z konkretnych potrzeb. Nie można jednoznacznie mówić, że on-grid jest lepszym i korzystniejszym rozwiązaniem od off-grid. Decydujące będą warunki i cele, do jakich chcesz wykorzystać swoją własną zieloną elektrownię.